Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Mogu li serijske, modularne tehnike gradnje spasiti građevinsku industriju? Rješenja saznajte na sajmu BAU 2025 u Münchenu od 13. do 17. siječnja 2025.

modularne kuće na sajmu bau u munchenu

Čak i prije nego što su turbulencije počele potresati građevinsku industriju, stručnjaci su znali da njemačka vlada nikada neće postići svoj cilj izgradnje 400.000 stanova godišnje. Birokracija, nedostatak kvalificiranih radnika i poteškoće s financiranjem samo su neki od razloga za to. Kako se nedostatak stambenog prostora pogoršava, a cijene izgradnje i najamnine rastu, stručnjaci iz industrije prebacuju fokus na rješenja za povećanje produktivnosti. Jedan od načina da se to učini bilo bi korištenje digitalnih alata, od digitalnih blizanaca do umjetne inteligencije i robotike. Još jedan obećavajući pristup također se vraća u fokus: serijske i modularne građevinske prakse koje koriste industrijski montažne komponente.

Većina današnjih građevinskih projekata izgrađena je po narudžbi, strukture koje su dizajnirane za određeno mjesto kako bi zadovoljile specifične potrebe korisnika. Građene su korištenjem građevinskih praksi koje su prilagođene klimi i regiji te se grade ručno kao i prije 50 godina. Stručnjaci iz Fraunhofer građevinskog inovacijskog saveza naglašavaju: „Hitno je potrebno više montažnih i sustavnih građevinskih metoda za nove projekte izgradnje i obnove kako bi se stvorio građevinski sektor usmjeren na budućnost.”

U usporedbi s tradicionalnim metodama gradnje koje se sastoje od faza koje se izvode linearno izravno na gradilištu, modularna konstrukcija nudi brže i isplativije rješenje. Standardizacijom i optimizacijom procesa modularna gradnja smanjuje ranjivost opskrbnih lanaca i minimizira mnoge tradicionalne čimbenike rizika na gradilištima.

Jesu li održivost i modularne građevinske tehnike savršen spoj?

Modularna konstrukcija omogućuje minimiziranje utjecaja na okoliš velike potrošnje resursa i emisija CO2. Prvo, ova praksa primjenjuje načela odvojive konstrukcije koja zahtijevaju svjesno planiranje kako bi se olakšalo naknadno odvajanje, rastavljanje i ponovna uporaba materijala. Drugo, koristi materijale koji se mogu lako odvojiti ili koji nisu trajno spojeni. Promicanje i poticanje – nije samo pitanje optimalne politike subvencioniranja, već i signala s tržišta da se iskoriste prednosti modularne i serijske gradnje i brzo stvori pristupačan životni prostor. Atraktivnost ukupne urbanističke, dizajnerske, tehničke i okolišne kvalitete leži iu otvorenosti izbora materijala – od drvene konstrukcije do armiranobetonskih i hibridnih načina gradnje.

Može li se produktivnost povećati samo digitalnim alatima?

Povećanje produktivnosti često se poistovjećuje s tehnologijom i digitalnim alatima. Alati kao što je digitalni blizanac omogućuju virtualno modeliranje i upravljanje zgradama i infrastrukturom. Osim toga, virtualna slika omogućuje holistički prikaz životnog ciklusa od faze korištenja do moguće demontaže. Praktično umrežavanje digitalnih aplikacija, procesa i podataka u tvornici tijekom procesa prefabrikacije i na gradilištu također je danas već uobičajena praksa, ali je zdrav razum također potreban kao dio ove promjene. Fraunhofer građevinski inovacijski savez stavlja u fokus i produktivnost kao građevinsku inovaciju. To je zato što se potencijal produktivnosti koji se može brzo aktivirati iz postojećih procesa realizacije često zanemaruje. “Naša inicijativa ‘Save-1-Hour’ osmišljena je da motivira sve koji su uključeni u proces izgradnje – od planera do trgovaca – da saznaju gdje mogu uštedjeti sat vremena.

Posjetite sajam BAU 2025 – vodeći svjetski stručni sajam za arhitekturu, građevinske materijale i sustave.

Vidimo se uskoro u Münchenu!